Strach a fobie umím hlubinnou terapií snadno vyřešit
Strach a fobie jsou dvě témata, se kterými umím s pomocí hlubinné terapie velmi dobře pracovat. Bohužel součástí strachu je často u klientů i… strach, že jim nelze pomoct. První krok tedy může být nejtěžší – rozhodnout se, že risknete, že se strachu zbavíte.
Strach je přirozená reakce na situaci, ve které cítíme ohrožení našeho přežití. Doprovází jej nejrůznější fyzické projevy, které hlubinná terapie nazývá somatika. Pokud je nám známa skutečná příčina, je strach opodstatněný a má nás chránit – připraví nás na situaci „bojuj, nebo uteč„.
Strach se ovšem může objevovat i zdánlivě bez příčiny, nebo přesněji řečeno tato příčina není zjevná. Takový strach se může objevit naprosto kdykoliv. Příčina strachu pak bývá v minulosti člověka (v tomto životě, v minulém životě), ale na vědomé úrovni si jí člověk samozřejmě není vědom.
Strach potom vypadá jako něco neřešitelného. Strach může mít různou intenzitu. Psychologie pak rozlišuje např. tyto „stupně“: obava, strach, úzkost, paranoia, neuróza.
Výhodou hlubinné terapie je to, že s jakýmkoliv strachem pracuje naprosto stejně. Pro to, aby strach zmizel, není podstatné, zda je jeho příčina z minulého týdne, z dětství, nebo třeba z jakéhokoliv minulého života.
Rainman a strach z létání…
To je jen malá ukázka z mého oblíbeného filmu. O strachu z létání a o tom, že vám čtení statistik o leteckých neštěstích určitě nepomůže, se ještě zmíním na konci článku. A najdete tam také kompletní a zcela nefungující návod, jak se zbavit strachu z létání…
Fobie
Fobie je zdánlivě bezdůvodný strach z různých situací, lidí, zvířat, předmětů. Fobie člověku ničí život, a protože je běžnými prostředky prakticky nemožné zjistit, proč se objevila, může vypadat jako něco, s čím je třeba se smířit a co je třeba „přežit“.
Fobie je horší než strach, protože člověk trpí už jen tím, že má strach, že se opět někdy někde dostane do situace, kdy se bude cítit ohrožen.
Fobie je stejně jako strach spojena s mnoha různými somatiky a když se dlouhodobě neřeší, mohou se tato somatika stát základem budoucího onemocnění.
Uvádí se, že fobie je vlastně psychická porucha. To, bohužel, v lidech vzbuzuje pocit, že je to něco trvalého, že jim není pomoci a že je jim souzeno s touto „závadou“ žít stále. Není to ale pravda, hlubinná terapie musí již při prvním sezení buď fobii odstranit zcela, nebo přinést naprosto zásadní úlevu.
Somatika
Strach a fobie se projevují nejrůznějšími fyzickými projevy, tzv. somatiky, k nimž patří:
- mělké, rychlé nebo obtížné dýchání
- třes, zima
- bolesti v různých částech těla
- brnění
- bušení srdce
- bolest nebo točení hlavy
- zhoršené vidění
- a mnoho dalších
Tato somatika si člověk v běžném životě uvědomuje jen částečně, terapie je potom zcela odbourá.
Uvádí se, že existuje více než 500 druhů fobií
K fobiím, které psychologie rozlišuje, patří například:
- fobie z pavouků
- fobie z koček, psů a dalších zvířat
- fobie z výšek
- fobie z vody
- fobie z otevřených prostor
- fobie z malých, uzavřených prostor
- fobie z injekce
- fobie z lidí (sociální fobie)
- fobie z vystupování na veřejnosti
- fobie z létání letadlem
- fobie z řízení auta
- fobie z nemoci
- a mnoho dalších druhů fobie
Strach a fobie – jak je řeší hlubinná terapie
Hlubinná terapie umí s tématem strach a fobie velmi dobře pracovat. Během terapie zmizí negativní emoce, z těla se odbourají nepříjemná somatika. V mysli klienta se udělá „pořádek“ a klient se zbaví negativních myšlenek, které mu obvykle v různých situacích automaticky naskakují. Negativní emoce – somatika – negativní myšlenky… To je doslova začarovaný kruh, ale hlubinná terapie si s ním umí velmi dobře poradit.
Kouzlo terapie spočívá v tom, že člověk vynese veškeré skryté příčiny strachu a fobie do vědomí, dokonale je pochopí, a tak jim vezme jakoukoliv moc nad jeho životem. Je to velmi důležitý princip, který máme dán od přírody – bez této schopnosti naší mysli by byly strach a fobie neřešitelným problémem!
Je zcela jedno, o jaký druh strachu nebo fobie se jedná, postup řešení je vždy tentýž a výsledek musí být markantní. Samozřejmě velmi záleží na přístupu a zkušenosti terapeuta, na jeho naladění na klienta. Metoda, kterou pracuji, je sice „stále stejná“, ale u každého klienta postupuji naprosto individuálně a řídím se tím, co vycítím, že potřebuje, jak je třeba ho terapií vést, kam ho směřovat a jak ho navést na vyřešení… Během své práce musím být na klienta co nejlépe naladěn a postupně ho provést jeho minulostí tak, aby měl z terapie co největší užitek a strach a fobie se staly minulostí.
Klientka, která měla několik desítek fobií
Vybavuji si případ klientky, na kterou velmi rád vzpomínám. Když mě navštívila spolu s manželem, trápilo ji několik desítek fobií! Z pohledu lékařů či psychologů to byl zcela neřešitelný případ, proto nakonec klientka přišla ke mně. Některé z jejich fobií byly například tyto:
- fobie z chůze po domě
- fobie z toho, že v bytě zašlápne nějaké zvíře
- fobie z chození ven
- fobie z vyhazování odpadků
- a spousta dalších
Na jejích fobiích jsme pilně pracovali a dopadlo to úžasně. Mladá paní se nejen zbavila strachů a fobií, doslova se z nich vysvobodila, ale následně otěhotněla a narodil se jí překrásný syn. Legrační na tom pro mě bylo, že její manžel volal, zda je možné, že po užívání Bachových esencí (které jsem po hlubinné terapii paní namíchal) jeho ženě zmizely měsíčky.
Dodnes mám na památku zlatý svatováclavský dukát, který jsem o ní a jejího vděčného manžela dostal. Až asi po deseti letech jsem zjistil, jakou hodnotu takový dárek vlastně má.
Fobie z chození po schodech
Před mnoha lety jsem měl klientku, která měla velmi zvláštní fobii – fobii z chození po schodech. V životě se to projevovalo tak, že s ní musel chodit doprovod, kdykoliv věděla, že ji čeká jít po schodech.
Po terapii, ve které jsme našli příčinu v minulém životě, tato fobie zcela zmizela, a to ihned po prvním sezení. Jednalo se o zážitek z minulého života, kdy byla nespravedlivě odsouzena k smrti. Když ji vedli k soudu, který nad ní vyřkl tento definitivní ortel, bylo tam mnoho schodů. Ty se tedy klientce propojily se zážitkem smrti. V tomto životě klientka pracovala jako advokátka a k soudu chodila po schodech (s doprovodem).
Krásným potvrzením úspěchu terapie bylo to, že když šla paní s manželem do metra (bydlíval jsem tehdy v Praze), manžel se jí uprostřed schodů zeptal „A co schody?“. Paní, která měla téma vyřešeno, reagovala „Jaké schody?“ Vůbec si totiž neuvědomila, že by měla mít se schody nějaký problém.
Fobie z jízdy výtahem
Podobný případ jsem řešil s klientkou, která nedokázala jet výtahem. Když šla na terapii, musela vyšlapat všech sedm pater pěšky. Po terapii sjela dolů výtahem a nemohla si to vynachválit. Pamatuji si, co řekla, když jsem s ní absolvoval její první jízdu ze sedmého poschodí do přízemí: „Vím, že nemáte moc času, ale kdyby vás to nezdržovalo, tak bych chtěla jet ještě jednou“. A další jízdu už jela sama! Nejpodivnější na tom bylo, že tato paní nevěděla, jak ovládat výtah, protože jím nikdy nejela!
Tak a toto je odpověď těm, kdo se ptají, jak se pozná úspěšně dokončená hlubinná terapie…
Behaviorální terapie a poškození srdce klientky
Setkal jsem se i s odstrašujícím případem následků jiné, tzv. behaviorální terapie. Ta spočívá v tom, že člověk je nucen opakovaně se vystavovat situacím, které v něm probouzejí jeho fobie.
Paní, která trpěla fobií z jízdy v MHD, byla terapeutem násilím natlačena do autobusu. Tam téměř omdlela a od této „terapie“ jí už trvale zůstalo poškození srdce.
Hlubinná terapie strach a fobie řeší zcela jinak – terapie probíhá v bezpečném místě, vše se odehrává pouze tím, že si klient vybavuje vzpomínky z minulosti, a postupně tak objeví příčinu. Tu potom pod mým vedením zpracuje a musí poznat razantní zlepšení.
Fobie z uzavřených prostor
Pracoval jsem s klientem, který měl obrovskou fobii z uzavřených prostor. Když šel třeba výjimečně do divadla, musel vždy sedět na krajním sedadle, jinak by tam nevydržel. Objevili jsme příčinu v životě, kdy došlo k požáru a on byl uvězněn na střeše hořícího domu. Po zpracování tohoto zážitku se vše vyřešilo.
Strach z létání letadlem
Obrátil se na mě manžel paní, která trpěla obrovským strachem z létání. Protože občas museli cestovat do USA, byla to pro ni vážná komplikace. Strach z létání doposud řešila tak, že se před letem vždy musela opít, aby se co nejvíce otupila a cestu letadlem nějak „přežila“.
Vysvětlil jsem princip hlubinné terapie a to, jak můžeme strach z létání letadlem dobře vyřešit, ale pán se už neozval. Zřejmě mu nepřipadalo možné, že by bylo opravdu možné strach z létání skutečně odstranit.
Zcela nefungující rady pro lidi, co mají strach z létání, jsem našel například v článku Jak se zbavit strachu z létání. Myslím, že ani autor článku nevěří, že by takové rady pomohly. Strach z létání letadlem sotva někdo vyřeší tím, že si bude studovat statistiky havárií letadel (Rainman: „Quantas nepadá!“, což mimochodem už není pravda). Také si neumím představit, že by pomohlo utěšovat se tím, že si z každé havárie berou poučení technici i politici (!!!) a snaží se „hledat řešení“. Rainman také studoval statistiky a jak to dopadlo, jste už viděli na začátku.
Zvláštní případy fobie; existuje strach ze strachu??
Na internetu jsem pro Vás vyhledal případy nejpodivnějších fobií, při hledání jsem si říkal, že už jsem zvědav jen na to, jestli existuje také fobie z fobie. Zde jsou ty zvláštnosti:
- aerofobie – strach z proudíchího vzduchu
- kruciverbofobie – strach z křížovek
- dentoskapofobie – strach ze zubních párátek (zase se mi vybavil Rainman, který je tak bleskově uměl spočítat)
- oktofobie – strach z čísla osm
- optofobie – strach otevřít oči (to si už opravdu nedokážu představit, jak s tím člověk může žít)
- xerofobie – strach ze střízlivosti
- zytofobie – strach z piva
- autofobie – strach ze sebe sama
- fobofobie – strach z vlastního strachu (a je to tady!)
- a do počtu 500 jich zbývá ještě spousta…
Pokud strach a fobie trápí i Vás, můžete to vyřešit a strach a fobie už nemusejí dál ničit Váš život. Stačí se rozhodnout pro změnu a kliknout na můj Kontakt.